Herb PCE Lubań
Polecamy
Herb PCE Lubań
Aktualności
Wycieczka dzieci z Oddziału Przedszkolengo w Radostowie Średnim do Łomnicy
19.07.2015
W dniu 28.04.2015r. przedszkolaki z grupy Krasnoludki 5/6 latki z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Radostowie Średnim w ramach udziału w Projekcie Multimedialne Przedszkole wybrały się na wycieczkę do Gospodarstwa Ekologicznego „Kozia Łąka” w Łomnicy.

 Opiekę nad dziećmi podczas wycieczki sprawowały pani Anna Lewandowska- wychowawca, kierownik wycieczki oraz opiekunowie pani Żaneta Krupska- wychowawca 3-4 latków, pani Anna Łaniocha i pani Agnieszka Wanacka przedstawicielki Rady Rodziców. Przewodnikiem wycieczki była pani Katarzyna Graczyk, która opowiadała w bardzo ciekawy sposób ciekawostki dotyczące najbliższej okolicy. Podczas jazdy autokarem dzieci mogły podziwiać najważniejsze ośrodki kulturalne w Jeleniej Górze takie jak Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Filharmonię Dolnośląska, Muzeum Historii i Militariów oddział Muzeum Karkonoskiego, basen odkryty, siedzibę GOPR, poznały także „Legendę o powstaniu Jeleniej Góry”.

          Po przyjeździe na miejsce, na przedszkolaków czekali już właściciele Gospodarstwa Ekologicznego „Kozia Łąka”. Dzieci pełne entuzjazmu zostały zaproszone na zwiedzanie gospodarstwa i prawdziwą kozią łąkę, gdzie pasło się 100 kóz, tyle zwierząt liczy cała hodowla. Starszaki mogły bezpośrednio obcować z kozami tymi dużymi jak i małymi, najmłodsza koza miała zaledwie 6 dni. Przedszkolaki głaskały kozy, prowadzały na specjalnej uprzęży, karmiły suchym chlebem. Dzieci nie mogły nacieszyć się tym niesamowitym widokiem. Następnie zostaliśmy zaproszeni do przepięknej drewnianej chaty, gdzie czekały na nas stoły, na których były przygotowanie kartki papieru, kredki, farby i pastele. Na środku izby stał stół z dzbanmi pełnymi pysznego, zdrowego koziego mleka. Dzieci miały za zadanie zobrazować dowolna techniką, namalować lub narysować kozy, następnie prace zostały wyeksponowane w okiennej galerii. Właścicielka opowiedziała dzieciom jak zdrowe i ważne jest spożywanie koziego mleka i przetworów mlecznych, każde dziecko mogło skosztować mleka, które było przepyszne i wszystkim bardzo smakowało. Dzieci dowiedziały się jak powstaje masło z koziego mleka i w jakim urządzeniu się je wytwarza. Mogły samodzielnie spróbować zrobić masło w Maselnicy, co okazało się nie łatwym zadaniem.

           Wycieczka na „Kozią Łąkę” okazała się wspaniałą i niezapomnianą przygodą dla wszystkich uczestników wycieczki i pozostanie w naszych sercach na zawsze.

 

 

 

 

Kapitał Ludzki Unia Europejska Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego